Vojenští poštovní holubi


Wherigo pro děti - Vojenští poštovní holubi

Wherigo for children - Military Carrier Pigeons

Zde si můžete stáhnout cartridge.

Hru je možno sehrát v sobotu 2.6. 2018 od 9:00 do 18:00 z výchozích souřadnic u Horní Vodní brány.
Zde si také bude možno nahrát cartridge do přístroje.
Ale lepší je, si ji stáhnout doma pod vlastním přihlášením.
Délka hry je cca 30 minut.
Nikam daleko od výchozích souřadnic se nejde, maximálně 150 m.
Hru je možno hrát i s kočárkem či s kolem.
Vždycky budete moci mít kočárek či kolo na dohled.
Během hry si vycvičíte svého virtuálního holuba, který pak přenese zprávu.
Pokračovat dál ve čtení listingu není pro sehrání hry nutné, zbytek listingu je o historii vojenských poštovních holubů. Všechny potřebné informace ke hře obdržíte na startu a v cartridgi.

Here you can download the cartridge in English

The game will be possible to play on Saturday 2nd June 2018 from 9:00 to 18:00 from starting coordinates at Horni Vodni brana.
At the starting coordinates will be possible to download the cartridge.
But it is better to download it at home under your own nick.
The game can last approximately 30 minutes.
You will not go very far from the starting coordinates, max. 150 m.
It is possible to play the game with a pram or a bike.
You can always have it within your view.
During the game you will train your virtual pigeon, which then will deliver the message.
You will get all necessary information at the starting coordinates and in the cartridge.

Pokud se holub má ve svém domově dobře, tak se tam rád vrací. Pro orientaci používá zemské magnetické pole, polohu Slunce, infrazvukovou mapu krajiny a nakonec i optickou mapu okolí svého domova. Proto se musí dobře seznámit s okolím svého holubníku, než se vypustí z větší vzdálenosti. Cestovní rychlost holuba je při dobrých podmínkách až 150 km/hodinu. Součástí výcviku je i to, aby holub nikde nepoposedával a hned po svém příletu vlétl do holubníku a nechal se chytit. Holubi nelétají za deště a v noci.

O přenášení zpráv holuby se píše již v bibli. Právě holub přinesl Noemu olivovou ratolest jako znamení toho, že voda po potopě světa již opadá.
To, že staří Egypťané používali holuby k přenášení zpráv znázorňuje nástěnná malba z doby 3000 let před naším letopočtem.
Starověcí Řekové oznamovali vítězství na olympiádě pomocí holubů.

Autentický záznam ze střední Evropy je z roku 1566. Turecký sultán Soliman obklíčil hrad Szigetvár v Maďarsku. Obránci vypouštěli poštovní holuby, aby si přivolali pomoc. Turci však byli připraveni a jejich vycvičení sokoli pochytali holuby vypuštěné z hradu

V Rakousko-Uherské armádě se poprvé oficiálně použili poštovní holubi v roce 1849 při útoku na Benátky. Dozajista i v Terezíně nějaký čas byla jednotka poštovních holubů. Kde by mohli holubi sídlit, se mi ale nepovedlo zjistit. Pravděpodobně někde u spojovací jednotky či poblíž velitelství.

Ke konci roku 1916 konalo na Západní frontě službu přibližně 450 převozných holubníků s asi 100 000 poštovními holuby. Letadla nemohla vzlétnout, lodě a ponorky nemohly vyplout bez poštovních holubů na palubě. Na obrázku vidíte holuba vypouštěného z tanku za První světové války.

V Československu počátkem 20. let se nacházel Hlavní mateřský holubník ve Štefánikových kasárnách v Praze, později i v Brně a Trnavě. Převozné holubníky se nacházely v Kutné Hoře, Milovicích, Brně, Trnavě, Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Opavě, Banské Bystrici, Ružomberoku, Spišské Nové Vsi, Košicích a Užhorodu.
 

V případě válečného konfliktu měly mobilní holubníky zaujmout postavení cca 20 km za frontou. Tam by si holubi několik dní zvykali na novou polohu svého domova. Na frontu by byli distribuování holubi, kteří by potom přinášeli zprávy zpět do holubníku. Ovšem holubi by měli být vypuštěni během 2-3 dnů i bez zprávy, aby neztratili získaný návyk vrátit se domů do svého holubníku, kde mají dost krmení a holubí společnosti. Na obrázku vidíte převozný holubník. Nahoře má velkou klec, z ní si holubi měli možnost několik dní prohlížet okolí, aby si ho zapamatovali a pak trefili zpět.

 


Za války přivážely britské ponorky poštovní holuby francouzskému odboji. Zpět se vraceli holubi ze strategickými informacemi a zprávami o rozmístění německých vojsk. Němci zase rozmisťovali cca po kilometru podél pobřeží vojáky z brokovnicemi a tak částečně úspěšně zachytávali zprávy francouzského odboje.

O holuby se staralo spojovací vojsko, které dál přenášelo zprávy telefonem či rádiem.
Holubi přenášeli zprávy psané na tenkém několikrát přeloženém papíru v hliníkovém pouzdru (na obrázku) upevněném k noze holuba. Zprávy byli většinou šifrované pro případ, kdyby zpráva padla do rukou nepřítele.

 

 


V dnešní době má poštovní holuby ve výzbroji švýcarská a čínská armáda. V členitém horském terénu je to nejspolehlivější způsob spojení a také není závislé na elektronice.

 

Použitá literatura: Petr Kos, Poštovní holubi československé armády 1918-1938, monografie
Horváth, János Pěstování poštovních holubů, Naše vojsko, 1956
Burian, Michal, Historie spojovacího vojska, Ministerstvo obrany České republiky - Agentura vojenských informací a služeb, 2007

 


Načítám, prosím vydržte...